Axa Sigorta
Kurum kaynaklarına erişen tüm çalışanların mobil cihaz ve akıllı telefonlarını, güvenlik çemberine almak amacıyla Mobil Cihaz Yönetimi (MDM) projesini hayata geçirdi.

Genel müdürlük, bölge müdürlükleri ve temsilcilik çalışanlarını kapsayan bu proje ile kurum bünyesinde kullanılan farklı marka, model ve işletim sistemine sahip akıllı telefon ve mobil cihazların tümü için güvenli ve yönetilebilir bir altyapı oluşturuldu.
IHS Teknoloji ve Axa Sigorta Bilgi Teknolojileri

Sistem ve Network Yönetimi Departmanı ortak çalışması ile Airwatch mobil cihaz yönetimi platformunun kurulum ve entegrasyon süreci başarıyla tamamlandı.

Mobil cihazlar üzerinde bulunan e-postalar, e-posta hesapları ve kurumun iç networkünde yer alan kurumsal portal sistemleri gibi yüksek dereceli güvenlik politikalarının uygulandığı erişim izinleri, MDM projesi sayesinde tek bir noktadan yönetilebilir hale getirildi. Böylece AXA Sigorta’nın mobil veri koruma uyumluluk süreçleri başarılı bir şekilde hayata geçirilmiş oldu.

İş sürekliliği için kritik önem arz eden dökümanlar, tek bir noktadan, sahadaki tüm cihazlara dağıtılabilir duruma geldi. Artık dökümanlar, grupve kişi bazında, farklı güvenlik seviyelerinde, mobil cihazlar üzerinden çervrim-içi ve çevrim-dışı olarak dağıtılabiliyor.

MDM Projesine,

Mobil cihazlardan yapılan kurumsal e-posta erişiminin güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla başladık. Pazardaki çözümleri araştırmaya başladığımızda hedefimiz ihtiyaçlarımızı karşılayan, yönetimi kolay ve geniş mobil platform desteği olan bir çözüm bulmaktı.

Bu kriterlerin yanı sıra çözümün entegrasyon ve destek süreçlerine hakim olabilecek, uzman bir çözüm ortağı ile çalışmaya özen gösterdik. Bu kriterlere sahip birkaç alternatif için pilot çalışmalar gerçekleştirildi. Pilot ve test aşamalarından sonra IHS Teknoloji ve Airwatch çözümü ile çalışmaya karar verdik.Cihazların sisteme kayıt edilmesi, silinmesi, güvenlik politikalarının yönetimi gibi temel işlemler kolay bir şekilde yapılabilir duruma geldi.

Yönetim arayüzünün sunduğu detaylı delegasyon seçenekleri ile farklı görevler için, farklı departman ve çalışanların kullanabileceği arayüzler oluşturduk. Bu sayede iş yükünün ihtiyaca göre dağılabilmesi ve iş gücünün verimli bir şekilde yönetilmesi mümkün hale geldi.Gelişen ihtiyaçlarımız ve Airwatch’un getirdiği yeniliklerle birlikte ürünün kullanım alanları da giderek arttı. Kritik dökümanların dağıtımını Airwatch SCL (Secure Content Locker) teknolojisi ile gerçekleştiriyoruz.

Sharepoint ve diğer portal uygulamalarımıza erişim ise Airwatch MAG (Mobil Access Gateway) sayesinde, sadece sisteme kayıtlı cihazlardan sağlanabiliyor.

Mobil Cihaz Yönetimi, doğası gereği yeni mobil cihazlar ve platformlar piyasaya çıktıkça yenileniyor. Dolayısı ile yeni doğan ihtiyaçları hızlı bir şekilde karşılamanız gerekiyor.

Airwatch kurulumunu tamamladığımız tarihten itibaren 3 defa yeni sürüme güncellendi. Sürüm yükseltme süreçlerini IHS Teknoloji’nin desteği ile kolayca tamamladık.Projenin yaşam döngüsü içinde karşılaştığımız teknik sorunlara, IHS Teknoloji her destek seviyesinde, hızlı çözümler üretiyor. AXA Sigorta olarak çözüm ortağı konusunda doğru bir seçim yapmış olduğumuzu görüyoruz.

Detaylı bilgi için