Ransomware Protection

Dijitalleşen dünyada, şirket verilerinin önemi her geçen gün artmaktadır. Üretimden depolamaya, finans ve insan kaynaklarından online satış sistemlerine kadar şirketlerin sahip olduğu tüm değerli veriler, sunucular ve veri depolama sistemleri üzerinde saklanmaktadır. Bu kıymetli verilerin korunması artık şirketlerin sahip oldukları mal varlıklarının korunmasından daha önemli hale gelmiştir. Bu değerli verilerin silinmesi veya erişilebilir olması durumunda, şirketler telafisi olmayan bir yola sürüklenerek ciddi zararlarla karşı karşıya kalabilirler.

Değişen Tehditler

Dijitalleşen dünyada, kullandığımız ürünlerle birlikte, dijital tehditler de sürekli olarak değişmekte ve gelişmektedir. Günümüzden 5 – 10 sene öncesine kadar, olası donanım problemlerine karşı IT altyapıları dizayn edilirken, bugün siber tehditlere karşı farklı dizayn ve farklı bir yedekleme stratejisi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Ransomware (fidyecilik) saldırıları (¹) sadece fiziksel sunucu veya yedekleme sistemlerini hedeflemekle kalmayıp, aynı zamanda tüm sanal sunucu ve yedekleme sistemlerini de hedeflerine almıştır. Kısacası verinin önemi dahada artmıştır.   

Koruma Yöntemleri ve Yaklaşımlar

Bu tehditlere karşı her ne kadar güvenlik uygulama/yazılımları engelleyici ve önleyici seçenekler olsa da, hiç bir zaman % 100 bir korumadan söz edilememektedir. Güncelleme yapılmamış eski sistemler veya yeni ortaya çıkmış güncel zafiyetler, olası bir yapılandırma eksikliği veya insani hatalar şirket verilerinin kaybolmasına neden olabilmektedir.

Siber saldırganlar, şirket verilerine sistem yöneticisi yetkileriyle sızmaktadır. Tüm erişim haklarını eline geçiren siber saldırgan, mevcut yedeklerde dahil, tüm verileri silerek yüksek fidye talep etmektedir.

Forbes’in yaptığı bir analize göre, verilerini kaybeden şirketlerin %92’si, talep edilen ödemeyi yapmalarına rağmen verilerini geri alamamaktadır.(²)

Bu ve benzeri tehditler dikkate aldığında, en etkili ve kesin çözüm; sistem yöneticilerinin dahi verileri silemeyeceği şekilde dizayn etmekten geçmektedir.

IHS teknoloji bu tehditlere karşı geliştirmiş olduğu koruma çözümleri ile şirket verilerinize %100 koruma sağlamaktadır. Kullanmış olduğumuz donanım ve yazılım çözümleri, şirket verilerinizi sizin belirlemiş olduğunuz periyotlar çerçevesinde WORM (Write once read many) olarak korumaya almakta ve bu süre geçmeden sistem yöneticisi dahil hiç kimsenin, verilerinizi silmesine veya şifrelemesine izin vermemektedir.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak ve DEMO talep etmek için lütfen ekibimize ulaşınız

Detaylı bilgi için