Virtual San Nedir?

VMware Virtual SAN VMware’in Hyper-Converged Altyapılar için (HCI) dizayn ettiği yazılım tabanlı bir depolama çözümüdür. VSAN, Compute, network ve shared storage ihtiyaçlarınızı tekli sanallaştırılmış bir x86 sunucudan almanızı sağlayarak, size ekonomik ve yüksek performanslı bir altyapı sağlamaktadır.

Virtual San

Virtual SAN, sanal üretim ortamları için tahmin edilebilir ölçeklilik ve bütünüyle flash performans eşliğinde business class depolama hizmeti vermektedir. vSphere gibi, Virtual SAN da kullanıcılara IT iş yükü birimlerinde ve çeşitli durumlarda kolaylıkla yönetebilecekleri pek çok donanım seçeneği arasından seçim yapabilmeleri için gerekli kontrol ve esnekliği sağlamaktadır. Virtual SAN bütünüyle flash depolama ya da hibrid depolama olarak kurulabilir.

Başlıca Özellikleri

Çekirdekle bütünleşik olması – Virtual SAN, vSphere çekirdeğinin üzerine kurulu, I/O yolunu optimize ederek CPU ve diğer bellek kaynakları üzerinde minimum etki ile en yüksek performans seviyelerini hedefleyen bir araçtır.

Bütünüyle Flash tabanlı veya hibrid mimariye sahip olması – Virtual SAN bütünüyle flash tabanlı mimarilerde yüksek tutarlılık performansı ile kullanılacağı gibi, hibrid konfigurasyonlarda performans ve maliyeti dengeleyerek de kullanılabilir.

YENİ: Ticari kullanıma hazır olması – Virtual SAN 6.6 versiyonu ile birlikte güçlü VSAN mimarisine bir çok ek özellikler eklenmiştir.  Bunlar kısaca  Unicast desteği, Cloud Analytics, gelişmiş Health Monitoring ve gelişmiş Streched Cluster sayılabilir. Ayrıca VSAN 6.6 ile birlikte bir önce ki versiyona göre full flash yapılarda %50 daha fazla performans artışı elde edilmiştir.

vSphere ile tek bir panel üzerinden yönetim – Virtual SAN özel depo arayüzleri üzerinde çalışmaya veya onların operasyonel yüküne olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Tek bir shared datastore ile artık çok daha kolay ve hızlı VM oluşturabileceksiniz. Storage üzerinden map edilmiş LUN yönetimi ve getirmiş olduğu karışıklık tarih oldu!

VM merkezli kural tabanlı yönetim – Virtual SAN her bir VM için uygulanan ayrı storage policy’ler ile depolama kaynaklarının dengelenmesini otomatikleştirir. Böylece her bir sanal makinanın belirlenen miktarda depolama kaynağı ve servisi aldığından emin olur.

YENİ: Virtual SAN Stretched Cluster Mimarisi – Coğrafi olarak birbirinden uzak iki nokta arasında esnek bir depolama kümesi oluşturur. Veriyi site’ler arasında eş zamanlı olarak yazarak, enterprise seviyede ulaşılabilirlik sağlar veri kaybı olmadan ve sıfır kesinti süresi ile site’in arızalandığı durumları tolere edebilir.

YENİ: İleri seviye yönetim – vRealize Operations için Virtual SAN Yönetim Paketi Virtual SAN yönetimine yardımcı bir kapsamlı özellikler bütünü sunmaktadır. Çoklu depolama kümeleri üzerinde global görünürlük, proaktif bildirimlerle sistemin sağlık kontrolünün izlenmesi, performans ve kapasite izleme ve planlama bunlar arasındadır.

Sunucu tarafında yapılan okuma/yazma yüklerine cache desteği – Virtual SAN sunucu tarafında yer alan dâhili flash cihazlar aracılığı ile disk okuma/yazma I/O trafiğini hızlandırarak depolama gecikmesini en aza indirir.

Dahili hata toleransı – Virtual SAN dağıtık RAID ve write mirroring sayesinde disk, sunucu, ağ ya da mikroişlemci şasisi arızalarında verinin kaybolmasını engeller. Herhangi bir sunucu ve disk hatası sonrası kendini onararak tekrar optimal hale gelir.

Vmware ESXi Hypervisor çekirdeği içine yerleşen Virtual SAN I/O veri yolunun tam üzerinde bulunur. Bunun sonucu olarak, Virtual SAN sanal makina katmanı üzerinde bağımsız olarak çalışan diğer sanal depolama araçları gibi bellek kaynaklarını çok fazla kullanıp CPU’dan ödün vermeden maksimum performans seviyesinde hizmet verir. Virtual SAN bütünüyle flash depolama mimarilerinde 7M IOPS’e kadar hibrid depolama mimarilerinde 2.5M IOPS hızında iletim sağlar.

Virtual SAN, esnek, kesintisiz ortamlar için depolama kümesi başına 2’den 64’e kadar sunucuya izin veren dağıtık bir mimaridir. Hem kapasite hem de performans kümeye yeni bir sunucu ekleyerek yeniden ölçeklenebilir (scale-out); veya kapasite ve performans mevcut sunuculara sadece yeni sürücüler eklenerek bağımsız olarak ölçeklendirilebilir (scale-up). Bu ‘Yürü ve Büyü’ modeli zaman içerisine dağıtılan yatırımlarla lineer ve granüler ölçeklenme sağlar.
Virtual SAN’ı yükleyebilmek için ek yazılımlara ihtiyaç duymaz, bir kaç basit tık ile kurabilirsiniz. vSphere Web Client içerisinden yönetilir, vMotion®, HA, Distributed Resource Scheduler™ (DRS) ve Fault Tolerance (FT) , VMware Site Recovery Manager™, VMware vRealize™ Automation™ ve vRealize Operations™ gibi VMware ürün ailesinin diğer bileşenleri ile entegre çalışır.
VM depolama ve depolama servis hizmetleri (kapasite, performans, ulaşılabilirlik), çalışma anında kurulabilen ya da değiştirilebilen VM merkezli kurallar aracılığıyla yönetilir. Virtual SAN dinamik olarak kendini ayarlar, iş yükü şartlarında ve depolama kaynaklarının yük dengelemesinde oluşan değişikliklere uyumludur, her bir VM’nin kendisi için tanımlanan depolama kurallarına bağlı kalmasını sağlar. Bu kural odaklı yaklaşım manuel depolama görevlerini otomatikleştirerek sanal makinalar için depolama yönetimini basitleştirir.

Detaylı bilgi için