Yönetilen Destek ve Bakım Hizmetleri

IHS Teknoloji olarak 1999 yılından bu yana müşterilerimizin teknoloji altyapılarılarını tasarlayarak yönetiyoruz.Sistemlerin sorunsuz ve iş sürekliliğine uygun bir şekilde çalışabilmesi için proaktif bakış açısı ile danışmanlık hizmeti , kurulum hizmeti  ,entegrasyon ve yönetim hizmetlerini IHS Yönetilen destek ve bakım hizmetleri olarak sunuyoruz.

Proaktif  sistem yönetim hizmeti için BT yöneticileri ile birlikte hareket ederek onların zamanlarını en iyi şekilde kullanabilmeleri için farklı uzmanlıkları bulunan IHS mühendisleri ile planlamalı gerçekleştiriyoruz. Kurumların içerisinde tüm hizmetler için planlanan çalışan sayısını en aza indirgeyerek kurumun bütçesini daha verimli hale getiriyoruz.

IHS teknoloji olarak birçok sektörde iş sürekliliği ve kritik sistemlerin yönetimini IHS uzman kadrosu ile sağlayarak kurumların bütçelerini daha verimli hale getiriyoruz.Ayrıca teknolojik risklerin daha az yaşanmasını sağlıyoruz.1999 dan bu yana hizmet verdiğimiz kurumlardan elde ettiğimiz tecrübelerimiz ile problemlerin oluşmadan paylaşılması ve sistem planlaması sırasında oluşabilecek risklerin paylaşılması müşteri memnuniyeti oranımızı üst seviyeye çekmektedr.

Neden IHS Yönetilen Bakım Hizmeti ?

IHS’nin kendi veri merkezini ve/veya müşterinin kendi alt yapısını baz alarak, ekipman ve yazılım gideri,kurulum gideri,BT personeli gideri ve servis sözleşmeleri imzalamadan tamamen kişiye özel marka bağımsız yönetim hizmeti alırken sadece aylık ödeme ile maliyetleriniz düşer ve finansal avantaj sağlarken hizmet kalitesi ve verimliliğiniz artar.

Ayrıca,Türkiye de genellikle TIER III kullanılırken IHS kendi TIER IV veri merkezine sahip ve iki ayrı lokasyonda hizmet vermektedir.

Daha fazla yardım mı gerekiyor?

Ürünlerimiz ile ilgili teknik konuları ve ücretsiz danışmanlık için bize ulaşın.

“Şirketimizdeki tüm akıllı telefon ve tablerin güvenliğinin sağlanması ve yönetimi için AirWatch kullanıyoruz.”

Murat Zobu

Migros Ticaret A.Ş.