FIRSAT! Demo talebinde bulunmak için hemen müşteri temsilcisine ulaşın!

Finans Kurumlarının Mobil Uygulamaları Saldırı Altında

Mobil bankacılık, finansal hizmetler sektörünün yüzünü hızla değiştiriyor. Müşterileriniz bilinçlendi. Güvende olduklarını bilmek istiyorlar.

%45

30 bin mobil bankacılık müşterisi arasında mevcut finansal uygulamalarının çok güvenli olmadığını düşünenlerin oranı

Tehditler için Lookout App Defense
Lookout’un aralarında sizin müşterilerinizin de olduğu 30 bini aşkın müşteriyle gerçekleştirdiği ankete göre, yanıtlayanların %45’i; kullandıkları finansal hizmet uygulamasının çok güvenli olmadığını düşünüyor.1 Kullanıcıların neredeyse tümü, özellikle aktif tehditlerin giderek arttığı günümüzde bunun çok önemli olduğunu belirtiyor. 

Günümüzün bankacılık müşterileri, 7/24 erişim kolaylığından faydalanırken, finans kuruluşları artan müşteri etkileşimleri, gelişen marka bilinirliği ve düşen hizmet maliyetleri gibi avantajlar elde ediyor. 

Mobil bankacılık sunduğu tüm bu avantajların yanı sıra önemli riskleri de beraberinde getirdi. Müşteri gizliliği ve güvenliği, oturum açma bilgilerini çalan truva atlarından gerçek bankacılık uygulamalarının sahte versiyonlarına kadar birçok tehdidin saldırısı altında.

Finans sektörü odaklı mobil tehditler aktif durumda

Lookout olarak, lider finans hizmeti şirketlerini doğrudan hedef alan fiili tehditlerin sayısında ve gelişmişlik düzeyinde bir artış olduğunu görüyoruz. Bunlardan bazıları:

BancaMarStealer and TauSpy
Müşteri oturum açma bilgilerini engeller

PlayBanker
Gerçek bankacılık uygulamalarının sahte versiyonları için anlık bildirimler gönderir

Shunbad
Bankacılık uygulamalarını taklit eder ve SMS ve iletişim verilerini çalar

SvPeng
Kurbanın bankacılık bilgilerini çalmak için gerçek uygulamalar üzerinde sahte oturumlar açar

En çok kullanılan finansal hizmet uygulamarının kurulu olduğu her 100 cihazdan 15’i doğrudan tehditle karşılaşmıştır.

Bir uygulama tehdidi alan Lookout Personal cihazlarından %32’si truva atları, casus yazılımlar, gözetleme yazılımları ve diğer ciddi uygulama tehditleri ile karşılaştılar.

BancaMarStealer: Müşterilerin oturum açma bilgilerini çalan bir mobil bankacılık truva atı
BancaMarStealer kötü niyetli yazılım ailesi, ilk kez Mayıs 2013’te ortaya çıkan bir Android mobil bankacılık truva atıdır. Halihazırda 7500’ü aşkın örneği görülen çok aktif bir yazılımdır.

BancaMarStealer, kurbanın bankasını taklit edecek şekilde dikkatle tasarlanan ve gerçekmiş gibi görünen sahte örtüleri görüntüleyerek kurbanları kandırır ve kredi kartı bilgilerini girmelerini sağlar. Belirli bankaları hedef alacak, belirli komut ve kontrol sunucuları ile iletişim kuracak ve çok çeşitli uzaktan komutları destekleyecek şekilde yapılandırılabilir. Bank of America, Discover, CitiBank, JPMorgan Chase ve başka birçok banka bu truva atından etkilenmiştir.

Neden Lookout App Defense?

Anketi yanıtlayanların ortalama olarak yaklaşık yüzde 65’i, Lookout ile korunsaydı bankacılık uygulamalarını kullanma olasılıklarının daha yüksek olacağını belirtti

Lookout App Defense, müşterilerin kullandığı mobil uygulamalarda veri ihlallerini önleyerek finans hizmeti şirketleri için proaktif mobil uygulama güvenliği sağlar. Lookout hesapların kontrolünü ele geçirebilecek olan mobil riskleri tespit eder ve kötü niyetli tehditlerin mobil uygulama üzerinden müşteri verilerine ve finansal işlemlere erişmesini önler.

Neler kazandırır:

  • Buluta öncelik veren mimarimiz, uygulama güncellemeleri olmadan anında tehdit korumasını devreye almamızı sağlayarak uygulama geliştiriciler ve tüketiciler için kusursuz bir güvenlik sunar.
  • SDK formatımızla hızlı ve kolay devreye alma.
  • Tüketici ölçeğinde güvenlik. Lookout’u kullanan 150 milyonu aşkın mobil cihaz olduğunu düşünürsek, uygulamanızın güvenliğinin müşterileriniz ile orantılı olacağından emin olabilirsiniz.
  • App Defense yazılımının kuruluşunuzu nasıl koruyacağına ilişkin daha fazla bilgi edinin: müşteri temsilcisine ulaşın!

Daha fazla yardım mı gerekiyor?

Ürünlerimiz ile ilgili teknik konuları ve ücretsiz danışmanlık için bize ulaşın.

“Şirketimizdeki tüm akıllı telefon ve tablerin güvenliğinin sağlanması ve yönetimi için AirWatch kullanıyoruz.”

Murat Zobu

Migros Ticaret A.Ş.