Günümüz kurumsal şirketleri bulut tabanlı yazılımları kullanmayı tercih ediyor. Bir araştırma şirketi olan Gartner’ın verilerine göre dünya genelindeki kurumsal şirketlerin %93’ü şu anda bir şekilde verilerini depolamak amacıyla bulut hizmetlerini kullanmayı tercih ediyor ve bu oran düzenli olarak artmaya devam ediyor. Gartner’ın verilerini incelediğimiz zaman geçen yıl bulut hizmeti gelirlerinin %18.5 oranında arttığını ve 219.6 milyar dolara kadar yükseldiğini görebiliyoruz. Ayrıca beklentilere göre bu artış devam etmesi ve bu yıl sonuna kadar 260 milyar doları aşması bekliyor.

Peki ya bulut tabanlı teknolojilerin bu kadar popüler olmasının sebebi nedir? IHS Teknoloji olarak en önemli 5 faydasını hazırladık:

İş Birliği Kolaylığı

Bulut teknolojisi ile daha iyi bir ekip çalışması ortamı hazırlayabilir, dünyanın dört bir yanındaki insanlarla bağlantılar kurabilir, kolaylıkla iletişim kurabilir ve paylaşımlar yapabilirsiniz.Ayrıca bu teknoloji ile verilerinizi tek bir merkezde depolayarak görüntüleyebilir, kolaylıkla düzenleyebilir ve eş zamanlı olarak güncelleyebilirsiniz.

Bulut tabanlı teknolojilerin kullanımı ile geçen sene dünya genelinde var olan yaklaşık 600 milyar dolarlık üretkenlik kaybının önüne geçildi ve yılda ortalama 120 günlük bir çalışma tasarrufu sağlandı.

Bu teknoloji daha iyi iş birliği ortamı sunuyor. Daha iyi iş birliği ise; üretkenlik artışına, daha iyi müşteri hizmetlerine ve daha iyi müşteri sadakatine sebep oluyor.

Mutlu Çalışanlar

Bir diğer araştırma şirketi olan Centre for Retail Research’a göre bu yılki yılbaşı harcamaları dünya genelinde 747.4 milyar sterlini buldu. Biraz ürkütücü görünse de gerçek bu ve bu harcamalar hızla artmaya devam ediyor. Üstelik bu harcamalara kış aylarında sürekli yenileri de ekleniyor.

Bulut tabanlı teknolojiler, çalışanların herhangi birine, dünyanın herhangi bir yerinden hatta hareket halindeyken bile kolaylıkla çalışabilme esnekliği veriyor. Ayrıca çoğu bulut hizmeti mobil uygulamaları da kullanımınıza sunuyor. Bu sayede herhangi bir cihaz ile diledikleri zaman uzaktan çalışabilirler ve her an herkes son derece güncel ve esnek olarak çalışabilir.

Esnek çalışma şartları, üretkenliği olumlu yönde etkiler. Çalışanlarınızın işlerini ve yaşamlarını daha dengeli hale getirir.

Daha Fazla Esneklik ve Verimlilik

İşletmeniz personel taleplerine bağlı olarak yoğun zamanlar geçiriyor olabilir. Bu zamanlarda bulutun esnekliği gerçekten çok işinize yarayabilir. İhtiyacınıza göre bulutun servislerini yukarı ya da aşağı doğru kolaylıkla ölçekleyebilirsiniz. Örneğin yılbaşı ya da bayram gibi dönemlerde kapasitenizi geçici olarak artırmanız mümkündür. Daha durağan ve sakin dönemlerde ise herhangi bir donanımı ya da yazılımı kullanmadan kolaylıkla kapasitenizi eski haline getirebilirsiniz.

Sadece bundan ibaret de değil, bu ölçeklendirme işlemlerini anlık olarak kullanıcılarınızla paylaşmanız da mümkün. Anında güncellemeler yaparak çalışanlarınıza yeni özelliklerinizi ve işlevlerinizi anında sunabilir ve üretkenliğinizi artırabilirsiniz.

Üst Düzey Veri Güvenliği

Kurumsal şirketlerin yoğun zamanlarda en son ihtiyaç duyacağı şey teknolojik aksaklıkların ve kesintilerin olmasıdır. Kesintiler üretkenliği olumsuz etkilemek ve gelir kaybına neden olmak gibi birçok olumsuzluğa yol açabilir.IHS bulut servisleri ile verilerinizi güvenilir ve geri kazanılabilir olarak koruyabilirsiniz. Dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden kolaylıkla erişebilmeniz mümkündür. Ve herhangi bir sebepten dolayı bir şeyler ters giderse bulut servis sağlayıcınız olarak sorunlarınız anında çözülür ve işinize hemen devam edebilirsiniz.

Bulut ayrıca farklı formatlardan, kişisel sürücülerden ve aygıtlardan doğabilecek tüm veri kaoslarının önüne geçebilir. Bu sebeplerden doğacak sorunlar bir sürü karışıklığı ve güvenlik sorununu oldukça stresli bir şekilde beraberinde getirir. Fakat verilerin ve belgelerin bulut üzerinde tek bir yerde toplanması ve herkesin aynı anda güncel bir şekilde ilgili belgelere ulaşabilmesi bu gibi sorunların önüne geçer.

İş Büyümesi

Yukarıda bahsettiğimiz avantajların her biri yoğun zamanlarda daha az stres sahibi olmanıza neden olacaktır. Hatta daha önemlisi işinizi bir adım ileriye götürecektir. Taleplere göre kapasitenizi aşağı ya da yukarı doğru çekebilmeniz de mümkündür. Böylelikle firmanız önemli bir maliyetten kurtularak talepler karşısında daha hızlı yanıt verebiliyor olacaktır. Hiç duraksamadan işe devam edebilmek ve dünyanın her yerinden anında bağlanabilen daha üretken çalışanlar ile işinizi daha da büyütebilir ve rakiplerinize karşı gerçek bir rekabet avantajına sahip olabilirsiniz.