Okulsepeti, pek çok okul ile anlaşması bulunan ve dönemsel olarak değişen ziyaretçi trafiği ile günümüzün kapalı devre önemli alışveriş sitelerinden birisidir. Okulsepeti’nin dönemsel olarak değişen ziyaretçi sayısı ve günümüzün yazılımsal değişimleri, AWS’nin platform servisleri ile başarılı ve yüksek erişilebilirlikli bir yapıyı ziyaretçilere sunmaya başladı.

AWS üzerinde yapılanlar ve sağlanan faydalar;

Elastic Beanstalk, yazılım birimi için yükleme ve devreye alma işlemlerini tek tık diyebileceğimiz bir pratikliğe getirdi. Yazılımın yükleme yapısı düzenlendiği için hem yeni sürüm geçişleri hemde çeşitli gerekçelerle eski sürüme dönüşler tek bir işlem ile çok kısa sürede sağlanabilir duruma geldi. Bununla birlikte Elastic Beanstalk’ın .ebextensions özelliği ile EC2 üzerinde yapılacak konfigürasyonlar tek bir dizin altında toplandı ve her sunucu oluşturulduğunda yazılım ile birlikte sisteme otomatik olarak yüklenir duruma geldi.

Elastic Beanstalk üzerinden load balancer ve auto scaling özellikleri de aktif duruma getirilerek web sayfasında ziyaretçi sayısının artması durumunda sunucu sayılarının artması ve ziyaretçi sayısının düşmesi durumunda da sunucu sayısının  otomatik olarak azalması sağlandı. Böylelikle sistem üzerinde değişen taleplere esnek bir şekilde yanıt verebilen, sistem biriminin müdahalesine gerek duymayan tam otomatize edilmiş esnek ve çevik altyapı sağlandı.

S3 ile de medya dosyaları yazılım üzerinden ayrılarak sunucu üzerindeki yük gereksinimi azaltılmakla birlikte sunucu bağımsız medya dosyalarına yüksek erişilebilirlik sağlandı. Bu durum da sunucu gereksinimleri ve sunucu disk kullanımında ciddi bir optimizasyon sağladı.

Günün sonunda gelişen bulut teknolojileri AWS’nin Elasticbeanstalk servisi ve S3 ile; ziyaretçilere hızlı erişilebilen bir servis ve yazılım birimi için kolay yükleme/devreye alma, sistem birimi ise minimize edilmiş müdahale gereksinimi sağlamıştır. Maliyetlerin sadece gerektiği zamanda artması, kaynak kullanımı olmadığı zamanlarda ciddi bir maliyet avantajı getirmiştir.